ARTVİN/ARDANUÇ
ANAÇLI KÖYÜ

Anaçlı köyü eski adıyla Ançgora köyünün web sitesine hoş geldiniz.ANAÇLI KÖYÜ

GÖGE KOMŞU TOPRAKLAR

ANACLI KÖYÜ

ANAÇLI KÖYÜ
WEB SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ

ÇOCUK OYUNLARI

SAYMACALAR

çık çıkalım çardağa,yem verelim ördeğe,ördek başını kaldırdı,yavrularını çaldırdı, zumbali desti,aç koynun göste,yağverin gelmiş,bahçede güler,azıgın bellar,ben gelin olvdum,duymasın eller,şıngır mıngır gaziler. Ekeke mekeke,sıldırdım şekeke,ayrıl yırtıl,kaç ta kurtul. Kepçe kepçe kemal beğ,at oynatır ömer bey,ömer beyin gelini,kara saçı belinde,gümüş tarak elinde,çık çıkalım çardağa,yem dökelim ördeğe,ördek başını kaldırma,yavruların çaldırma,ördek ne isterin,kanlı kuş isterim,kanlı kuş vurdular,yedi deryaya sürdüler. üç gemi geliyor,biri aga biri paşa,ortasında mahmut paşa,kim vurdu kim vuruldu,eldivenli kız vurdu,eldivenli kızı kime alalım,ali beye alalım,ali bey hasta,çorbası tasta. kar yağa yağa,bir ucu indi bizim dağa,nari duga ben duga, kalkın gidelim pamuğa,pamuk yolu taşlıdır,narinin gözleri yaşlıdır. duman git karın yatmış,ikiz etmiş biri kör biri topal,hacının kızı ağlıyor,çamdan beşik bağlıyorçorba yapmış kaşık yok,çocuk yapmış beşik yok.

KOÇİ

Koçi denilen yedi on santimetre uzunluğunda üç santimetre çapında silindir şeklinde ağaç parçasıyla ve değenekle oynanır.Oyun oynanacak alana koçinin sıgacagı genişlikte bir çukur açılır.Kim daha önce koçi bacı ben başi,kadırgalının onbaşı derse oyuna o başlar.Bir ayağını kuyuya koyarak değenegi yerden atarak koçi yi vurmaya çalışır,vuramassa ebe olur.Vurursasıradaki oyuncu koçiyi gitiği yerde düzeltir o da bir ayagını kuyuya koyarak koçiyi bulunduğu yerden uzaklaştırmaya çalışır.Snırasıyla bütün oyuncular aynı şekilde atış yaparlar vuramayan oyuncu ebe olur.Ebeye tanacı denir tanaçı koçinin yanına giderek koçiyi eline alır,havadan atarak oyuncuların değeneklerine değdirmeden kuyunun içine yada bir değenek boyunu geçmeyecek kadar kuyunun yanına düşürmeye çalışır.diger oyuncularda havaya atılan koçiyi değenekleriyle vurarak uzaklaştırırlar. Koçi oyunculardan birinin değeneginedegdikten sonrakuyunun içine düsse,oyuncular onu uzaklaştırır.Bu arada tançi koçi havadayken yada yerde hareket ettiği sürece oyuncuların birinin belden aşagı kısmına degenegiyle dokunabilirse onu ebelemiş olur. Ebelenen oyuncu koçiyi bulundugu yerden alarak kuyuya atmak zorundadır.Oyun taneçinin koçiyi kuyuya düşürmeye çalışması,diğer oyuncularda uzaklaştırmalarıyla sürer,tanecinin bu koşuşturmasına dolanmak denir.Oyundan önce oyundan önce birbirlerine gel senide dolandirem da gör derler.Tanaçi koçiyi degeneklerine degmeden kuyunun içine yada belirlenen yakınlıga düşürürse koçi bişti koçi bişti tnaçinin götü şişti diyerek ebeyi kızdırırlar.

KÜTEK

Büyükçe bir taş topraga yerleştirilir,oyuncular içlerinden bir ebe seçerler.Ebe kutek denen yası ve uzunca taşı yerdeki büyük tşın üzerine koyar kurarbelirli uzaklıkta bir kale çizilir.Diger oyuncularda çizgiyi geçmeden,elerindeki yassı taşları kütüğe düşürmeye çalışırlar.Ebe düşen küteği alıpyerinekoyuncaya kadar,onlar atıkları taşları alıp kale çizgisinin arkasına geçmek zorundadirlar. Ebe küteği kurduktan sonra kale çizgisinin önünde kimi yakalarsa o ebe olur,oyun yeniden başlar.Yakalamk üzere olan oyuncu taşının üzerine çıkıp ebeden kurtulur,ebe uzaklaşıncaelini sürmeden bir ayağının yardımıyla diğer ayagının üstüne çıkarır aagıyla havaya atıpeline alarak rahatça kale çizgisini geçebilir.

DİNİME DÖN

Hem çocuklar hemde büyükler arasında oynana bir oyundur. Oyunculardan biri kıyafetlerinden birini değişiklik yapar(coraabını ters giyer) içeriye girdiğinde dinima dön deronun kıyafetlerdeki değişikligi kim ilk önce fark edip kendi giysilerinide aynı değişiklik yaparsa sopadan kurtulur,farketmeyenler sopa yer.Önce bilen oyuncu dışarı çıkar oyun böylece sürer.

ÇATAL METAL KAÇ ÇATAL

Büyükler arasında oynanır,oyunculardan biri ebe seçilir Ebe ya arkasını döner yada el el üstünde kimin eli var oyunda olduğu gibi oturarak başını yere koyar.Oyun culardan biri horigi morigi kaynanamun eski çarugi içina doldurdum kara kömürü çatal matal kaç çatal ebeye parmaklarının kaç tane olduğunu sorar.Bilirse başkası ebe olur ,bilemesse cezalandırılır,yada yeniden ebe olur.